Pożegnanie jachtu Stary
Zapraszamy sympatyków żeglarstwa na pożegnanie jachtu STARY. W sobotę, o godzinie 11 na Alei Żeglarzy w Szczecinie, rozpoczyna się WYPRAWA NARWIK 2015.
Przypomnijmy, że Wyprawa Narwik 2015 to młodzieżowy rejs szczecińskich żeglarzy na daleką Północ, za koło polarne, do Archipelagu Svalbard - na wyspę Spitsbergen i do Polskiej Stacji Polarnej Horsund. Jej głównym celem będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich.
Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców Mariusz Zaruski i Zew Morza. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narviku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa, przekroczyły koło polarne.
Rejs jest zorganizowany przez stowarzyszenie Żeglarski Szczecin we współpracy z Jacht Klubem Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta, Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym Euroregionalnym Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Wyprawa jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin, a Patronat nad rejsem objął Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Wyprawę wspierają takżeZachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Yacht Klub Polski w Szczecinie, Bractwo Wybrzeża, Klub Żeglarzy Samotników, Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu, Rotary Club Szczecin, Polska Fundacja Morska, Instytut Pamięci Narodowej, Polska Żegluga Morska – Fundacja Pro Publiko Mare, CALBUD, Netto, Firma SMART, Poltramp Yard, Towarzystwo ubezpieczeniowe UNIQA, i inne.
W rejsie, podzielonym na pięć etapów, weźmie udział 42 osoby, w tym 22 uczniów szczecińskich szkół: (Gimnazjum nr 5, 6, 14, Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Zespołu Szkół Morskich i Politechnicznych, Zespołu Szkół Łączności, Technikum Budowlanego, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, X, XIII, XIV LO). Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramachSzczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcydla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i 75. rocznicy walk Polaków o Narwik. Wyprawa jest rejsem szkoleniowo-stażowym z programem naukowym, historycznym, przyrodniczym, fotograficznym, geologicznym.
Między innymi szczecińscy uczniowie spotkają się z Konsulem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Tromso – Trygve Myrvang, burmistrzem miasta Narwik, dyrektorem Muzeum Wojny Narwiku (zwiedzą to muzeum), złożą kwiaty na cmentarzu wojennym w Hakvik, gdzie są pochowani polscy żołnierze, pobiorą do urn ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym, odwiedzą Stację Polarną Hornsund.
W czasie rejsu dotrą do Archipelagu wysp Lofoty, Przylądka Północnego (Nordkapp), Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp Archipelagu Svalbard.
Wyprawę poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski. Młodzież pożegluje na jachcie Stary z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samy na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, między innymi wokół Ameryki Południowej (Cape Horn Antarctica 2002-2003), dookoła Ameryki Północnej przez Przejście Północno-Zachodnie (QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006-2007), dookoła Islandii (Wyprawa Islandia 2009, kpt. M. Krzeptowski).
Piotr Owczarski
Żeglarski Szczecin