Informacja o KWR

Trochę historii KWR.
W ZOZŻ formuła jest stosowana od 2001 r. - początkowo w wersji orginalnej KLR, później częściowo zmodyfikowanej i udoskonalonej KWR. Zająłem się formułą jako mierniczy razem z Maciejem i Jerzym Karpińskimi w roku 2007. Zdefiniowaliśmy poszczególne parametry wchodzące do wzoru oraz wprowadziliśmy zasadę mierzenia ich, zamiast przyjmowania podawanych parametrów w oświadczeniach armatorów. Formuła zaczęła się sprawdzać, co zaowocowało coraz większą ilością pomierzonych jachtów oraz udanymi regatami. Uzyskaliśmy akceptację Komisji Morskiej PZŻ jako formuły dla jachtów turystycznych morskich.
 
W 2008 r, przy dużym zaangażowaniu (znanego w środowisku) p. Tadeusza Siwca, zostały zorganizowane pierwsze Mistrzostwa Polski w KWR na wodach Zatoki Pomorskiej. Mistrzostwa wizytowali: p. Maciej Leśny i p. Edward Kinas, Prezes i V-ce Prezes KM PZŻ, którzy nie szczędzili pochwał, tak dla strony organizacyjnej, jak i sportowej Mistrzostw. Odbyły się też b. udane regaty Unity Line, Turystyczne, Przyjaźni i Jesienne z licznym udziałem żeglarzy z Niemiec i Trójmiasta.

Formułą KWR zainteresowała się Gdańska Federacja Żeglarska i szybko nawiązał się dobry kontakt. Przy dużym wkładzie pracy Andrzeja Szrubkowskiego i Michała Rucińskiego już w lutym 2009 r. wspólnie dopracowaliśmy tekst formuły i zawarliśmy stosowne porozumienie o jej stosowaniu

W 2009 r.
zostały ponownie zorganizowane Mistrzostwa Polski w KWR, ale już z udziałem żeglarzy z Trójmiasta - impreza wypadła znakomicie. W 2009 r. żeglarze z Elbląga i z Kalinimgradu zgłosili chęć przystąpienia do formuły. Po przeszkoleniu został powołany ich własny zespół mierniczych, reprezentowany w Elblągu przez p. Henryka Malentowicza, a w Kaliningradzie przez p. Jurija Prawdina. Wpółpraca wszystkich powołanych zespołów układała się znakomicie. Porozumieliśmy się i uzupełniliśmy formułę o pomiar żagli dodatkowych (genaker, spinaker), uzgodniliśmy, że formuła będzie obowiązywała bez zmian do roku 2014. Pozwolę sobie zacytować credo mojego sympatycznego kolegi Andrzeja Szrubkowskiego: ...Formuła ma się dobrze...
 
Ubolewam, iż na stronie ZOZŻ ukazał się komunikat podpisany przez V-ce Prezesa ZOZŻ informujący, że właścicielem formuły jest PZŻ, a administratorem KŻM i T ZOZŻ, czyli p. V-ce Prezes osobiście.
 
Sprawę własności formuły wyjaśniłem z Prezesem KM PZŻ p. Edwardem Kinasem, który oświadczył, że PZŻ nie występował o prawa włąsności.

 W internecie dostępny jest oryginalny opis formuły KLR autorstwa p. Enno Thyen z Lubeki. Nie wyczytałem w tekście wyartkułowanego zastrzeżenia praw autorskich, uważam jednak, że nie upoważnia to kogokolwiek do zawłaszczania tej formuły. Zabrałem głos w tej sprawie na Sejmiku ZOZŻ w dn. 09.04.2011 i zaproponowałem wycofanie treści tego komunikatu. Wniosek przyjęto.
 
A teraz odniosę się do niektórych propozycji w dyskusji na forum:
- zamierzam nawiązać kontakt z p. Enno Thyen, zwłaszcza, że z żeglarzami niemieckimi mamy dobre kontakty i wielu staruje w naszych regatach np. w Unity Line; mamy też pomierzone w KWR dwa niemieckie jachty.
- kategorycznie protestuję przeciw informacji, że w 2010 r. PZŻ zdegradował KWR i nie pozwolił (?) zorganizować Mistrzostw Polski, bo to koliduje z ORC... Mistrzostwa odwołane zostały z innych przyczyn przez ZOZŻ. Komisja Morska PZŻ, wręcz przeciwnie - ufundowała dwa Puchary Sezonu 2010 w KWR, które zostały wręczone uroczyście na wspaniałej Gali Żeglarskiej w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Uczestniczyłem też z ramienia ZOZŻ w posiedzeniu KM PZŻ, gdzie z uznaniem wyrażano się o naszej działalności.
- nie mamy zamiaru zastępowania ani wypierania doskonałej przecież formuły dla morskich jachtów regatowych ORC. Wyboru formuły (wg ambicji regatowych, możliwości finansowych) dokonują sami żeglarze.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji i zapraszam do pomierzenia się w KWR.
 
Adam Lisiecki