Forum JK AZS

Forum JK AZS => Regatowo => Wątek zaczęty przez: M@rek "Kiwi" w 2012-01-04, 13:38:25

Tytuł: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek "Kiwi" w 2012-01-04, 13:38:25
Taka informacje znalazlem dzisiaj na Portalu Żeglarskim Krzyska Krygiera

http://www.portalzeglarski.com/wiadomosc,2602.html

Rozumiem ze jest to temat do dyskusji, szczegolnie dla startujacych :)
Ja swoja opinie mam( po analizie wynikow Pucharu Sezonu ) i chetnie
zapoznam sie z opiniami startujacych Kolezanek i Kolegow.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: TomeC w 2012-01-04, 22:47:52
Cześć Pracy!
Zapoznałem się z ew. propozycją, a być może tym co ma być.
Moje odczucia są mieszane z tendencja dołującą.
W zeszłym sezonie w KWR na pomorzu zachodnim pomierzonych było 82 jachty. Jeśli mielibyśmy wprowadzić jakieś miarodajne wytyczne/wskazania dla "Kapituły KWR", to z pomierzomych jednostek w więcej niż 2 regatach wystartowało tylko 19 jachtów ( 23 %).
Oczywiście Moja miarodajność (conajmniej 3 starty w regatach) jest tylko moja i inni nie myszą się nią sugerować, ale mogą z niej wyciągnąć wnioski.
Według mojego "miernika" w zeszłym sezonie aktywnie ścigało się w poszczególnych grupach KWR - 4/9/6 jachtów.
Jeślibyśmy te jachty przyporzadkowali do nowego propowanego podziału to wyszłoby 5/4/4/6 jachtów na grupę. Można jeszcze bardziej dołująco to wszystko rozbić, ale na to nie ma czasu.
Innym ciekawym podsumowaniem jest dlaczego, aż 77% pomierzonych jachtów (wg mojego miernika) nie zaangażowało się we współzawodnictwo, a 20 (24% wogóle nie wystartowało).
Zastanawiam się czy nowy proponowany podział coś da, czy może jeszcze bardziej to zdołuje.
Jest jeszcze czas i można to wszystko przemyśleć. Osobiście wolę zająć 7 miejsce w grupie 30 jachtów niż wygrać (zgarnąć garnek) w grupie 4 jachtów.
Do rozpoczęćia sezonu jeszcze trochę zostało i może warto byłoby ujednolicić przepisy KWR we wschodniej i zachodniej części polskiego wybrzeża, tak aby nasze (zachodniopomorskie) jachty miały możliwość rywalizacji w Morskim Żeglarskim Pucharze Polski, a nie tylko wygrywać nasz podwórkowy Puchar Sezonu. Mamy u nas Głównego Mierniczego KWR, ale prawo stanowi ktoś inny, to chyba "cos nie halo"

Czekam na opinie innych, tutaj na tym forum, bo do tej strony dopisana jest oficjalna strona KWR, ciekawe co inni mają do powiedzenia i czy coś to da, czy znowu bedziemy musieli żalić się podzczas niektórych regat , że nie ma sie z kim ścigać.

Ahoj
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek "Kiwi" w 2012-01-05, 21:03:22
MŻMP  pilotuje i regoly ustala KŻM  PZŻ  ktora ma siedzibe w Trojmiescie i w zwiazku z tym
wiekszosc jej czlonkow pochodzi z Trojmiasta. Aktualnego skladu znalesc nie potrafie a w tym z 2009 r ze Szczecina sa jedynie  Jagniątkowski i Siwiec. Tam w KWR scigaja sie w 2 grupach do i ponad 7,70 m dlugosci i w regatach jest jasne kto z kim konkuruje.
 U nas sa aktualnie 3 grupy wg wspolczynnika i na wodzie scigamy sie z innymi przeciwnikami a w PP jestesmy liczeni z innymi :) 

 Przy okazji serdeczne gratukacje dla zwyciezcow

http://www.portalzeglarski.com/wiadomosc,2606.html
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: Tomasz/Simba w 2012-01-06, 19:35:35
Podział grup KWR według długości to bardzo średni pomysł. Formuła typu KWR jest dość prosta i sprawdza się w miarę nieźle dla oceny jachtów o zbliżonej wartości KWR. Gdy różnica KWR jest spora i przy zmiennej pogodzie, jachty wolniejsze jadą w zupełnie innych warunkach niż te szybsze, co czasem bardzo wypacza końcowy wynik.
Z drugiej strony pamiętam parę regat gdzie na Exocecie startowaliśmy tylko z Antidotum. O wiele ciekawiej gdy w grupie jest przynajmniej kilkanaście jachtów. W poszczególnych wyścigach są większe przetasowania i końcowy wynik jest mniej przewidywalny. W dotychczasowej grupie I i II rożnice KWR są stosunkowo niewielkie. Większość jachtów . ok. 50 szt oscyluje około KWR 1,15 - 1,25. W grupie III KWR 1,29- 1,44, tylko 10 jachtów z czego startuje od 2 - 5 jachtów. W miarę możliwości Zachęcał bym do popracowania nad odchudzeniem jednostek, dożaglowaniem i ściganiu się w wyższej grupie, bo obecnie raczej tendencja jest odwrotna a szkoda bo szybkość jest fajna sama w sobie.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek w 2012-01-07, 13:24:45
Tomku, pomysl z odchudzaniem jest sredni :) KWR ma byc w zalozeniu formula dla jachtow turystycznych o klasycznej konstrukcji gdzie predkosc jest funkcja linii wodnej.
 To ze niekture lodki maja szczatkowa zabudowe i wyposazenie to wlasnie ulomnosc formuly. Odchudzone jednostki dobrze dozaglowane moga sobie znalesc miejsce w grupie ORC Sportsboats bo tam jest ich miejsce.Problem w tym ze armatorzy tego nie chca i wola startowac w Open :)
   Tak dla przypomnienia ISAF klasyfikuje rodzaje regat ze wzgledu na akwen i zabezpieczenie. Kazda z kategorii ma odpowiednie wymagania jesli chodzi o konstrukcje
i wyposazenie startujacych jednostek. Gdyby organizatorzy chcieli tych przepisow przestrzegac wiele jednostek nie byloby dopuszczonych do Etapowych, UL o Samotnikach nie wspomne ( kat 3).
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-02, 14:22:11
To na co chcę zwrócić uwagę dotyczy pomiaru żagli dodatkowych tj.spinakerów. W ubiegłym sezonie dodano ten pomiar do wyliczenia współczynnika KWR,ale zapomniano wprowadzić poprawkę do regulaminu o obowiązku posiadania takiego żagla.30% jachtów staruje bez spinakera mając dzięki temu b.niski KWR.Na wielu regatach  trasy są wyznaczone tak,że nie można postawić spinakera ( Regaty UL,ERT ) lub zmienny albo za silny wiatr na to nie pozwala.Wszyscy płyną bez spinakerów i  KWR wtedy nie ma sensu.Pomiar spinakerów był b.dobrym posunięciem(Adam,dziękuję),ale trzeba to doprecyzować.Mierzymy się ze spinakerami wszyscy,a czy na nich pływamy,to nasz wybór.Proszę zwrócić uwagę na PPJK w klasa T1.T2.T3.Tam,odnośnie żagli dodatkowych,wszystko jest czytelne.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek "Kiwi" w 2012-03-02, 17:43:12
Nie w tym jest problem ze spinakerami bo jesli S spinakera jest rowny lub mniejszy niz S pomierzonego foka +
s pomierzonego grota to wspolcztnnik koncowy jest taki, jak by spinakera wcale nie bylo :)
 W IOR,IMS,ORC, IRC i innych formulach nie ma pogorszenia wspolczynnika( kary) jesli SL jest nie wieksze niz IG  a SMW jest nie wieksze niz 180% J.  Spinakery maja wlasciwe proporcje do takielunku.
  Taka zasada skomplikowalaby w zalozeniu prosta formule jaka jest KWR bo bylaby koniecznosc pomiaru takielunku.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-03, 09:40:01
Zgadzam się z Tobą Marku i dlatego pomiar takielunku powinien być.Chyba zwróciłeś uwagę na kilku spryciarzy,którzy w 2010 mieli nad wymiarowe spinakery,a przed pomiarami w 2011,szybko zmniejszyli wymiar aby mieć jak najmniejszy KWR.Byli też i tacy,którzy pomierzyli wszystkie swoje dodatkowe żagle i czekali na wynik pomiaru swojej tzw.konkurencji.Wybrali jak najmniejsze aby zaniżyć sobie KWR.Może się mylę?Nawet w prostej,jak nazwałeś formule spryciarzy nie zabraknie.Niech żyje parcie na szkło!
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek w 2012-03-03, 21:49:26
Widzisz, dla mnie glowny problem jest w tym ze nie dyskutujemy o naszych sprawach PO sezonie a tuz przed.
Probowalem "zapalic" dyskusje jesienia, sugerowalem spotkanie zainteresowanych i nic z tego nie wyszlo.
 Ja mam swoje przemyslenia, moge o nich podyskutowac spokojnie :)
 Formula jest taka, jaka jest. Sadze ze ustalony brak zmian do 2014 moze byc bo lepsze to niz coroczne zmiany. Szkoda tylko ze do niedawna nie wiadomo bylo jaki bedzie podzial na grupy, nowego spinakera zamawialem "w ciemno" i dopiero po odbiorze zobacze jak mi pomiar wyjdzie. Gdyby bylo tak jak w innych formulach zamowilbym po prostu maxymalny bez kary :)
  Warto podyskutowac nad kierunkiem zmian w przyszlosci. Jesli ma byc to formula dla jachtow klasycznych i turystucznych zasadne by bylo wprowadzenie wymagan dotyczacych wyposazenia i zabudowy.
 Jak doskonale wiesz startuja jachty praktycznie puste w srodku, bez relingow, oswietlenia itd. Nawet w ORC
 sa takie wymogi( ISAF Specjal regulations) uzalezniajace wyposazenie od kategorii regat. Ja pierwsze wazwnie robilem z jednym akumulatorem, bez WC, ogrzewania, butli z gazem,pirotechniki itd. itp. To bylo bez sesu, bo i tak z tym plywam na regaty i nie zamierzam rezygnowac z komfortu. Tak zreszta plywa wiekszosc kolegow i o to chyba chodzi ?
 
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-03, 23:14:47
To prawda,a już szczytem nieporozumienia jest ściganie się jachtów typowo turystycznych z regatowymi,które ktoś wcisnął nam jako turystyczne.Co z tego,że mają "dopasowany" KWR,jak z założenia konstruktora są regatowymi.Nie tyle puste w środku co mają regatowy kształt kadłuba,czy rodzaj takielunku.Myślę o minitonerach i im podobnych, nazywanych przez ich właścicieli: "turystyczne" .Ciekawy temat,co?   
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek w 2012-03-04, 21:30:25
Moja lodka tez jest projektowana jako regatowe IOR-owskie QT a prototyp zdobyl Mistrzostwo Swiata w 73 roku :). Jesli formula pewnych wymogow nie narzuca to sie nie dziwie ze Koledzy, ktorzy chca, swoje lodki
do niej dostosowuja.Maja takie prawo. Szkoda mi tylko ze inni, majacy bardziej turystyczne lodki ze scigania w KWR rezygnuja lub nie daja sie namowic.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-05, 09:32:41
Formuła nie zabrania startu łódek regatowych i b.dobrze.Jestem zawsze za i dla tego ktoś wymyślił grupę jachtów tzw. sportowych KWR>1.29. Dlaczego by nie włączyć do niej wszystkich jachtów o konstrukcji regatowej bez względu na przelicznik?W każdej dyscyplinie sportu jest podział na amatorów i zawodowców.Posiadaczy jachtów regatowych uważam za tych drugich,bo świadomie wybierali jacht pod kątem ścigania, to trzeba stworzyć im warunki do zdrowej rywalizacji w KWR.I to chyba wyjaśnia Twoje ostatnie zdanie.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: Michal (Exocet) w 2012-03-06, 21:28:16
@ xante:
pomysł właczenia wszystkich jahtów regatowych ( czy o konstrukcji regatowej) nie uwzględniając przelicznika do grupy regatowej moim zdaniem jest nie trafiony z kilku powodów.
1. Jak osądzić który jacht jest już regatowy a który jeszcze nie? kto ma osądzić? jakie obrać kryterium?
2. Jesli jako jacht regatowy uznamy naprzykład Micro groszek które było faktycznie regatowo turystyczne ma pasy balastowe i jest stosunkowo szybkie jak na swoja dlugość 5,5m to przy przeliczniku 1.22 (około tyle wyjdzie) ja z Exoceta nie zobacze go nawet na trasie wyścigu, jesli wiatr "ruszy" po mojej mecie zwykły fart zdecyduje o mojej przegranej (analogicznie jesli "zdechnie" to ja na farcie wygram)
3. jacht regatowy przewaznie przez swoja regatowość ma jednak znacząco gorszy przelicznik i np w przypadku regat gdzie jest głównie "żużel" nie da się konkurować z dłuższymi jachtami turystycznymi o podobnym przeliczniku (np pierwszy dlugi wyscig na unity line wygral Amarelek którego ja po prostu przy mojej lini wodnej nie mogłem dogonić na półwietrze a powiniennem mu uciekać około 1min na godzine) więc nawet jesli jest malym regatowcem w grupie dużych turystyków to nie daje mu to wygranej


Co do podziału to uważam że jedyny słuszny mimo wszystko jest podział po wartości współczynnika, oczywiście zakładając jego w miarę sprawiedliwość (wybierając do naszych regat KWR zakładam iż uważamy go za wystarczająco sprawiedliwy), jesli tak jest nalezy dzielić po przeliczniku i koniec.

@ marek

Jak najbardziej uważam, że pewne wyposażenie powinno być obowiązkowe, chociaż nie uważam, że akurat relingi na jachtach o dlugości nawet 8 metrów są do czego kolwiek potrzebne, w wielu przypadkach tylko przeszkadzają (ciągłe bieganie bo się zachaczyło szczególnie jak mocno wieje bezpieczne nie jest). Jak dla mnie o wiele ważniejsze jest posiadanie sprawnego oświetlenia, srodków ratunkowych oraz obowiązkowo powinni wszyscy posiadać ksiązeczke z przepisami (to włąsnie ich brak najbardziej jest czasem niebezpieczny).
Co do regat samotników wydaje mi się ze powinny być to całkowicie oddzielne imprezy (czy choćby procedury) jednak jeżeli już start jest razem łódki i tak płyną razem to nie widze powodu żeby samotników nie klasyfikować z resztą.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-06, 22:49:29
Michale,nie czytałeś mojej wypowiedzi dokładnie.Przeczytaj jeszcze raz.Jestem jak najbardziej za przelicznikami dla jachtów regatowych ale i utworzeniem jednej wspólnej grupy dla nich.Niech mają ten KWR,który otrzymali po pomiarach i niech rywalizują między sobą.A jak osądzić,który jacht jest regatowy, a który nie,to mierniczy powinien sięgnąć do opisów danej łódki gdzie np jachty typu X,1/2T,3/4T,minitoner z założenia konstruktora są regatowymi(ang.Racer).
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: Michał (Exocet) w 2012-03-07, 20:50:18
Michale,nie czytałeś mojej wypowiedzi dokładnie.Przeczytaj jeszcze raz.Jestem jak najbardziej za przelicznikami dla jachtów regatowych ale i utworzeniem jednej wspólnej grupy dla nich.Niech mają ten KWR,który otrzymali po pomiarach i niech rywalizują między sobą.A jak osądzić,który jacht jest regatowy, a który nie,to mierniczy powinien sięgnąć do opisów danej łódki gdzie np jachty typu X,1/2T,3/4T,minitoner z założenia konstruktora są regatowymi(ang.Racer).

Ależ przeczytałem, i uważam że róznice miedzy poszczególnymi jachtami regatowymi są zbyt duże żeby wrzucać je do jednej grupy. na robienie znowu trzech grup turystycznych i 2 regatowych mamy za malo jachtów.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-07, 22:47:17
I tutaj widać niedoskonałość formuły wyrównawczej.Bo jak zwróciłeś uwagę na duże różnice między jachtami regatowymi,to ja zwrócę uwagę na różnice w grupie II KWR.Jak porównać jachty Turmalin lub Golfstrom z jachtami Harry lub Papillon?Przecież będą w tej samej grupie.Według pomysłodawców podziału na zbliżone współczynniki mają równe szanse.Chyba w teorii,bo w regatach nigdy.Dlatego uważam,że chcąc się ścigać musimy iść na kompromis i akceptować założenia formuły,ale trzeba oddzielić jachty sportowe od turystycznych,bo inaczej,jak to Marek napisał: szkoda,że mający bardziej turystyczne łódki rezygnują ze ścigania się lub nie dają się namówić.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: Adam-Mierniczy w 2012-03-12, 10:20:24
Odniosę się do wybiórczo podanych informacji (przez  XANTE) - co w efekcie wypacza ich sens:
1.Wszystkie parametry z pomiarów i wyliczeń publikowane są w tabeli na stronie AZS i nie tylko
2."Golfstrom" w stosunku do innych cruiserów ma grot większy o ok 4mkw, spinaker także od 2 do 8mkw, zanurzenie większe o 8cm. W   
    stosunku do do jachtów "Papilon" i "Harry" ma korzystniejszy współczynnik o ok 6 - 7%
3.Na współczynnik KWR ma wpływ powierzchnia żagli. KWR nie uwzględnia kształtu, wieku i właściwego doboru żagli, trymu masztu i
   takielunku,przygotowania części podwodnej, umiejętności załogi itd
4.Od KWR bardziej precyzyjną jest formuła ORC, lecz ...ponad 10.krotnie droższa i ...nie gwarantuje nikomu sukcesu

Radku, szkoda, że nie byłeś na spotkaniu w dniu 26.lutego - dyskutowaliśmy o tych sprawach.
Głowa do góry. Wszyscy wiemy, że jesteś faworytem.
Do zobaczenia na wodzie.
Adam Lisiecki
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-12, 11:34:19
Witaj Adamie,b.żałuję,że nie było mnie na spotkaniu,ale moja obecność nic by nie zmieniła w formule.Jak zauważyłeś,dywagacje są na temat jachtów a nie załóg czy ich umiejętności.Piszesz o tym,że formuła nie uwzględnia wszystkich parametrów jachtu i b.dobrze,bo nie o to chodzi.Zwróciłem uwagę na przeznaczenie jachtu przez konstruktora.Jest regatowy czy turystyczny? Widzę jak kształt kadłuba wpływa na prędkość jachtu,szczególnie na kursach pełnych.Dlatego użyłem porównania jachtów.Chyba złego,bo może typ Nefryt ze Scampi lepiej porównać?Pierwszy stworzony do turystyki i do szkolenia żeglarzy na stopnie podstawowe,a drugi tzw.Cruiser-Racer,do turystyki i ścigania się ! Czy 6% lub 7% handikapu  jest w stanie dać szansę Nefrytowi na dobry wynik?Wątpię.Dlatego też moja wzmianka o grupie jachtów sportowych czy regatowych.Nic więcej.Zwróćmy też uwagę na frekwencję regatową ,dlaczego maleje?Odpowiedziałem wcześniej.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-19, 22:32:41
Witam po przerwie.Mam pytanie:jakie powinny być właściwe proporcje pomiędzy pow.żagli podstawowych a spinakerem w %?
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek "Kiwi" w 2012-03-20, 20:00:21
 w JOR i ORC, IMS i innych normalnych były maksymalnymi bez kary. Czyli SL nie większe od IG a SMW=<180%J

 Tego bez pomiaru takielunku w KWR zastosowac sie nie da, a pomiar choc zasadny formule komplikuje.
 Mimo wszystko sadze ze warto sie spotykac i dyskutowac nad tym w jakim kierunku ma ewoluowac formula w przyszlosci.
  Radku, prosty podzial na jachty regatowe i nie, nie jest taki prosty :) Taki Becker 27 tez byl projektowany jako QT podobnie jak Dufur 24, Peterseny i wiele innych. Peterseny, choc na tymsamym kadlubie moga bardzo sie roznic tak jak dla przykladu "Hornet" i "Atlantyk"
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-21, 10:29:56
Pomiar nie jest konieczny.Wystarczy przyjąć za regułę,ze wszystkie jachty startujące w KWR mają mieć pomiar ze spinakerem,bez względu na posiadanie go.Przyjmując stosunek pomierzonego spinakera do pomierzonych żagli trójkątnych  jako np.140%. Jeśli armator nie ma spinakera lub ma mniejszy,to jego problem.Współczynnik nie będzie faworyzował tych bez spinakerów i spryciarzy,którzy pozmniejszali spinakery.Już o tym pisałem. Są regaty lub prognozy pog.nie pozwalające ani razu na użycie żagli dodatkowych, co na mecie promuje tych bez i pomierzonych z chusteczkami.   
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek w 2012-03-22, 18:48:01
Zasada jest sluszna ale trzeba by pomyslec wlasnie o tym ile to ma byc % zagla przedniego.
W moim przypadku G I ma 18, 4 m  a spinaker IOR 43 m. Odbieram wlasnie mniejszy ok 35 m.
Mam takielunek topowy z malym grotem i duza genua. Nowsze jachty z takielunkiem ulamkowym
beda mialy spinakery jeszcze mniejsze niz dotad.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-24, 09:40:40
Marku,pisałem o żaglach pomierzonych do KWR,mając na myśli grot + fok(genua). W Twoim przypadku daje to 30.52m2 pow żagli trójkątnych i np 140% na spinaker =42.73m2.Biorąc to za regułę nie ma mowy o preferencjach dla jachtów z ułamkowym takielunkiem.Ustalmy proporcje procentowe i nie będzie majstrowania w formule.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek w 2012-03-24, 19:45:52
Jestem za :) ale musiny chyba troche poczekac.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-25, 00:11:48
A spryciarze górą!
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek "Kiwi" w 2012-03-26, 08:39:42
Radku, zawsze mozesz sie pomierzyc w ORC Club( tanio) lub ORC Int drogo. Tam nikt przy samej Formule
nie majstruje a swiadectwa ( kompletne) konkurencji sa w internecie. W ubieglym sezonie Mistrzostwo Polski w II gr ORC zdobyl Tomek Konnak na "Pallasie" - stary, klubowy Dufur 24.
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: xante w 2012-03-26, 11:37:29
Nie rozumiem dlaczego odsyłasz mnie do ORC,chcę się ścigać w KWR,Marku.Nasze dywagacje mają na celu poprawienie pewnych niedociągnięć,które mogą pomóc w zwiększeniu frekwencji itd.Myślałem,że też tego chcesz.A jeśli dotknąłem kogoś słowem:spryciarz,to przepraszam,tak mi się jakoś gładko napisało. 
Tytuł: Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
Wiadomość wysłana przez: M@rek w 2012-03-30, 14:02:11
Radku, ja Ciebie nigdzie odsylac nie zamierzam :) Tez sie chce scigac w KWR i zalezy mi na tym aby formula ewoluowala w dobrym kierunku. Jestem przekonany ze poglady mamy podobne. Ja w ub.r. zrobilem pomiar ORC Club i jeli regaty byly ze wspolnego startu na tej samej trasie probowalem liczyc wyniki dla obu formul.
Niestety wyszlo mi ze bez kompletnego pomiaru ORC int. sciganie sie w ORC nie ma sesu bo w ORC Club nie robi sie pomiaru statecznosci na ktora to statecznosc ogromny wplyw ma waga takielunku i zabudowy wnetrza.
 Formule KWR tez juz poznalem dosc dobrze, inwestujac w modyfikacje takielunku i zagle moglbym poprawic nautyke przy poprawie przelicznika ale to nie jest dla mnie najwazniejsze bo mysle o zmianie jachtu na wiekszy i wygodniejszy.
 Pozdrawiam