Trzebież

Będąc ostatnio w Trzebieży zauważyliśmy ciekawe zjawisko. Miasteczko przemieszcza się na północny-zachód. Południowy bastion świetności to tylko port rybacki, potem zaś tylko  ruiny Centralnego Ośrodka PZŻ i szczątki miejskiej plaży. Idąc dalej trafiamy na estetyczną aleję. Po jednej stronie początki zabudowy usługowej, a po drugiej chaszcze, jako pozostałość kretyńskiej decyzji Urzędu Morskiego o stworzeniu doświadczalnego ogródka z ciernistą roślinnością mającą zabezpieczać brzeg Zalewu Szczecińskiego.

Zniknęły piękne plaże, a tym samym wczasowicze i atmosfera wspaniałego letniska. Parę lat temu powstała naprzeciwko letniego ogródka gastronomicznego "Delfin" nieśmiała przecinka do samej wody, ale dalej straszą tablice, że to teren UM i przebywanie grozi ..... itd. Na końcu alei wielka zmiana. W miejscu, gdzie kiedyś pomiedzy trzcinami była maleńka łacha piasku, powstała plaża z prawdziwego zdarzenia. Jest gastronomia, place sportowe, parkingi i atmosfera. Jest nadzieja, że Trzebież odżyje, ale w zupełnie innym miejscu. Zastanawiające jest, jakie szkody może wyrządzić 400 metrowa mielizna - aby na brzegu posadzić 50 metrowy pas dżungli i powtykać tablice mówiące o niebotycznych karach za postawienie nogi w tym gąszczu.  Poniżej filmowa ilustracja z naszej wycieczki.

Komentarze

Witam, pierwszy raz byłem w

Witam, pierwszy raz byłem w Trzebieży w 1977roku, na kursie żeglarskim, trwał 2 tygodnie z zakwaterowaniem na miejscu w glównym budynku na 1 pietrze.Od tamtego czasu w miasteczku bywam zaledwie 2-3 razy w roku,sam basen portowy i okoliczne budynki nie zmieniły się , a nawet myślę,że ząb czasu je wyrażnie nadgryzł, i teraz trzeba sobie zadać pytanie czy to dobrze ,ze zaledwie 30 km od Szczecina mamy taki "skansen":)gdzie mozna w wiosenno-jesienne dni pojechać i zwiedzic teren czy powinna tam kwitnąć komercja i tzw "byznes " na szeroka skalę.Z tamtych dawnych lat pamietam(to informacja dla Panów:),że w Trzebiezy były dwie knajpy, jedna "Portowa" która jeszcze jest i "Stylowa",chyba tej ostatniej juz nie ma:)Pozdrawiam:)