Autor Wątek: porady żeglarskie  (Przeczytany 3063 razy)

Robert Gołąb s/y AVALON

• Newbie
  • *
porady żeglarskie
« dnia: 2013-04-29, 12:46:03 »
Witam koleżanki i kolegów

Jako, że sezon się właśnie rozpoczyna, a nasze forum jakoś przestało „żyć”, postanowiłem torchę je rozruszać i zamieścić linka do bardzo ciekawych ośmiu filmików zrealizowanych przez czasopismo „Yachting Monthly’s”:

http://www.youtube.com/watch?v=Gqe1Sxa2GXo&list=PLD5983178D99B3C85

Filmy opowiadają o sytuacjach, które niestety mogą się wydarzyć, każdemu, dlatego myślę, że warto się z nimi zapoznać.
Treść jest bardzo pouczająca, i podsuwa przykładowe rozwiązania, jakie można zastosować w przypadku zaistnienia któreś z niebezpiecznych i nieprzewidzianych sytuacji.
Filmy pokazują: co dzieje się w jachcie podczas wywrotki, jak wygląda złamanie masztu, jakie czynności i przy użyciu, jakich narzędzi należy wykonać, jak postawić awaryjny maszt i takielunek. Co się stanie, gdy nastąpi awaria któregoś z przejść przez kadłub (echosonda, log odpływy) i jak sobie z tym radzić.
Jak radzić sobie w przypadku przebicia poszycia poniżej linii wodnej.
Szczególnie polecam ostatni film pokazujący skutki wybuchu gazu LPG wydobywającego się z nieszczelnej instalacji gazowej (takiej jak większość z nas ma na swoich jachtach).                               
Robi naprawdę duże wrażenie.

Oby się to nikomu nie przytrafiło, ale obejrzeć naprawdę warto.

Polecam

Robert Gołąb
s/y AVALON

Mateusz Sysik (Maori)

• Newbie
  • *
Odp: porady żeglarskie
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-05-16, 21:12:50 »
Świetne materiały, myślę że wiedza ta jest bardzo przydatna (oby jednak nigdy z niej nie korzystać)
No wybuch butli LPG wygląda koszmarnie, mało co z tej łódki zostało. Swoją drogą dewastowali ją na
potrzeby filmów dość mocno, aż się łezka w oku kręci  ;)

Willi

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-05-26, 13:26:36 »
 Przed swoją wyprawą  (87r.) swoim już carterem s/y "Sen", udało mi się nabyć książkę Adlard Coles,a  "Żeglowanie w warunkach sztormowych".
 Jeżeli jest do nabycia to polecam. Sporo tam archaizmów, pierwsze wydanie w 80tym roku. Ale to pisał praktyk! Jak dzisiejsza elektronika, łączność i silnik wysiądzie - każdy kapitan jest zdany tylko na swoją wiedzę. Często podczas swojej włóczęgi do niej zaglądałem. Mnie szacunku do morza  i starych technik przetrwania nauczyli kapitanowie - śp. Szelestowski, Bogdanowicz i żyjący kpt. Paska. Pośrednio dzięki nim żyję.... Bo bywało źle.

Leszek Piotrowski (KIRKE)

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-05-28, 13:00:02 »
Świetny materiał i ciekawy pomysł na utworzenie na naszej stronie działu "porady żeglarskie". Warto np. przedstawiać ciekawe pomysły udokumentowane zdjęciami na usuwanie awarii, przeróbki i modernizacje. Jeśli powstanie taki dziął, chętnie umieszczę w nim ciekawy materiał.
pozdrawiam
Leszek

Dominika

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-05-29, 13:07:38 »
Jeśli przygotujesz materiał to go umieścimy. :)