Autor Wątek: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR  (Przeczytany 23889 razy)

xante

• Gość
Odp: Propozycje nowego podzialu na grupy w KWR
« Odpowiedź #15 dnia: 2012-03-07, 22:47:17 »
I tutaj widać niedoskonałość formuły wyrównawczej.Bo jak zwróciłeś uwagę na duże różnice między jachtami regatowymi,to ja zwrócę uwagę na różnice w grupie II KWR.Jak porównać jachty Turmalin lub Golfstrom z jachtami Harry lub Papillon?Przecież będą w tej samej grupie.Według pomysłodawców podziału na zbliżone współczynniki mają równe szanse.Chyba w teorii,bo w regatach nigdy.Dlatego uważam,że chcąc się ścigać musimy iść na kompromis i akceptować założenia formuły,ale trzeba oddzielić jachty sportowe od turystycznych,bo inaczej,jak to Marek napisał: szkoda,że mający bardziej turystyczne łódki rezygnują ze ścigania się lub nie dają się namówić.

Adam-Mierniczy

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: 2012-03-12, 10:20:24 »
Odniosę się do wybiórczo podanych informacji (przez  XANTE) - co w efekcie wypacza ich sens:
1.Wszystkie parametry z pomiarów i wyliczeń publikowane są w tabeli na stronie AZS i nie tylko
2."Golfstrom" w stosunku do innych cruiserów ma grot większy o ok 4mkw, spinaker także od 2 do 8mkw, zanurzenie większe o 8cm. W   
    stosunku do do jachtów "Papilon" i "Harry" ma korzystniejszy współczynnik o ok 6 - 7%
3.Na współczynnik KWR ma wpływ powierzchnia żagli. KWR nie uwzględnia kształtu, wieku i właściwego doboru żagli, trymu masztu i
   takielunku,przygotowania części podwodnej, umiejętności załogi itd
4.Od KWR bardziej precyzyjną jest formuła ORC, lecz ...ponad 10.krotnie droższa i ...nie gwarantuje nikomu sukcesu

Radku, szkoda, że nie byłeś na spotkaniu w dniu 26.lutego - dyskutowaliśmy o tych sprawach.
Głowa do góry. Wszyscy wiemy, że jesteś faworytem.
Do zobaczenia na wodzie.
Adam Lisiecki

xante

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 2012-03-12, 11:34:19 »
Witaj Adamie,b.żałuję,że nie było mnie na spotkaniu,ale moja obecność nic by nie zmieniła w formule.Jak zauważyłeś,dywagacje są na temat jachtów a nie załóg czy ich umiejętności.Piszesz o tym,że formuła nie uwzględnia wszystkich parametrów jachtu i b.dobrze,bo nie o to chodzi.Zwróciłem uwagę na przeznaczenie jachtu przez konstruktora.Jest regatowy czy turystyczny? Widzę jak kształt kadłuba wpływa na prędkość jachtu,szczególnie na kursach pełnych.Dlatego użyłem porównania jachtów.Chyba złego,bo może typ Nefryt ze Scampi lepiej porównać?Pierwszy stworzony do turystyki i do szkolenia żeglarzy na stopnie podstawowe,a drugi tzw.Cruiser-Racer,do turystyki i ścigania się ! Czy 6% lub 7% handikapu  jest w stanie dać szansę Nefrytowi na dobry wynik?Wątpię.Dlatego też moja wzmianka o grupie jachtów sportowych czy regatowych.Nic więcej.Zwróćmy też uwagę na frekwencję regatową ,dlaczego maleje?Odpowiedziałem wcześniej.

xante

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 2012-03-19, 22:32:41 »
Witam po przerwie.Mam pytanie:jakie powinny być właściwe proporcje pomiędzy pow.żagli podstawowych a spinakerem w %?

M@rek "Kiwi"

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 2012-03-20, 20:00:21 »
 w JOR i ORC, IMS i innych normalnych były maksymalnymi bez kary. Czyli SL nie większe od IG a SMW=<180%J

Tego bez pomiaru takielunku w KWR zastosowac sie nie da, a pomiar choc zasadny formule komplikuje.
 Mimo wszystko sadze ze warto sie spotykac i dyskutowac nad tym w jakim kierunku ma ewoluowac formula w przyszlosci.
  Radku, prosty podzial na jachty regatowe i nie, nie jest taki prosty :) Taki Becker 27 tez byl projektowany jako QT podobnie jak Dufur 24, Peterseny i wiele innych. Peterseny, choc na tymsamym kadlubie moga bardzo sie roznic tak jak dla przykladu "Hornet" i "Atlantyk"

xante

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: 2012-03-21, 10:29:56 »
Pomiar nie jest konieczny.Wystarczy przyjąć za regułę,ze wszystkie jachty startujące w KWR mają mieć pomiar ze spinakerem,bez względu na posiadanie go.Przyjmując stosunek pomierzonego spinakera do pomierzonych żagli trójkątnych  jako np.140%. Jeśli armator nie ma spinakera lub ma mniejszy,to jego problem.Współczynnik nie będzie faworyzował tych bez spinakerów i spryciarzy,którzy pozmniejszali spinakery.Już o tym pisałem. Są regaty lub prognozy pog.nie pozwalające ani razu na użycie żagli dodatkowych, co na mecie promuje tych bez i pomierzonych z chusteczkami.   

M@rek

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: 2012-03-22, 18:48:01 »
Zasada jest sluszna ale trzeba by pomyslec wlasnie o tym ile to ma byc % zagla przedniego.
W moim przypadku G I ma 18, 4 m  a spinaker IOR 43 m. Odbieram wlasnie mniejszy ok 35 m.
Mam takielunek topowy z malym grotem i duza genua. Nowsze jachty z takielunkiem ulamkowym
beda mialy spinakery jeszcze mniejsze niz dotad.

xante

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: 2012-03-24, 09:40:40 »
Marku,pisałem o żaglach pomierzonych do KWR,mając na myśli grot + fok(genua). W Twoim przypadku daje to 30.52m2 pow żagli trójkątnych i np 140% na spinaker =42.73m2.Biorąc to za regułę nie ma mowy o preferencjach dla jachtów z ułamkowym takielunkiem.Ustalmy proporcje procentowe i nie będzie majstrowania w formule.

M@rek

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 2012-03-24, 19:45:52 »
Jestem za :) ale musiny chyba troche poczekac.

xante

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: 2012-03-25, 00:11:48 »
A spryciarze górą!

M@rek "Kiwi"

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: 2012-03-26, 08:39:42 »
Radku, zawsze mozesz sie pomierzyc w ORC Club( tanio) lub ORC Int drogo. Tam nikt przy samej Formule
nie majstruje a swiadectwa ( kompletne) konkurencji sa w internecie. W ubieglym sezonie Mistrzostwo Polski w II gr ORC zdobyl Tomek Konnak na "Pallasie" - stary, klubowy Dufur 24.

xante

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: 2012-03-26, 11:37:29 »
Nie rozumiem dlaczego odsyłasz mnie do ORC,chcę się ścigać w KWR,Marku.Nasze dywagacje mają na celu poprawienie pewnych niedociągnięć,które mogą pomóc w zwiększeniu frekwencji itd.Myślałem,że też tego chcesz.A jeśli dotknąłem kogoś słowem:spryciarz,to przepraszam,tak mi się jakoś gładko napisało. 

M@rek

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: 2012-03-30, 14:02:11 »
Radku, ja Ciebie nigdzie odsylac nie zamierzam :) Tez sie chce scigac w KWR i zalezy mi na tym aby formula ewoluowala w dobrym kierunku. Jestem przekonany ze poglady mamy podobne. Ja w ub.r. zrobilem pomiar ORC Club i jeli regaty byly ze wspolnego startu na tej samej trasie probowalem liczyc wyniki dla obu formul.
Niestety wyszlo mi ze bez kompletnego pomiaru ORC int. sciganie sie w ORC nie ma sesu bo w ORC Club nie robi sie pomiaru statecznosci na ktora to statecznosc ogromny wplyw ma waga takielunku i zabudowy wnetrza.
 Formule KWR tez juz poznalem dosc dobrze, inwestujac w modyfikacje takielunku i zagle moglbym poprawic nautyke przy poprawie przelicznika ale to nie jest dla mnie najwazniejsze bo mysle o zmianie jachtu na wiekszy i wygodniejszy.
 Pozdrawiam