Autor Wątek: Kanał Jacka.  (Przeczytany 2509 razy)

Willi

• Newbie
  • *
Kanał Jacka.
« dnia: 2010-07-21, 19:21:22 »
Chciałbym zwrócić uwagę żeglarzy na kłopoty jakie mogą mieć po zacumowaniu i wyjściu na ląd na wyspę w kanale Jacka. W ostatnią niedzielę byłem tam z młodymi ludźmi który pokazałem miejsce pracy i śmierci niemieckiego ornitologa -Paula Robiena. (zamordowany wraz z żoną przez ruskich w 45r.) Przy jachcie czekała już na nas policja.Poinformowano mnie że jako prowadzący powinienem wiedzieć gdzie wolno wychodzić na ląd. Groził mi mandat. Na moje pytanie, dlaczego niema tablic i informacji np.w klubach czy prasie, młody policjant oświadczył że nie muszą być - to ja powinienem zasięgnąć informacji jak gdzieś płynę. Na pytanie kto wydał takie zarządzenie i dlaczego, odpowiedź brzmiała - nadleśnictwo, z powodu bywających tu orłów bielików. Które nadleśnictwo? - nie potrafili podać. Na moją zdecydowaną odmowę przyjęcia jakiegokolwiek mandatu,- (brak podstaw prawnych) poprzestali na pouczeniu. Oto co udało mi się ustalić. Wyspa Sadlińskie Łąki - nie należy do żadnego nadleśnictwa! Znajduje się natomiast pod opieką Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska w Szczecinie, ze względu na orły. Natomiast wyspy Radolin (kanał Węża) i Dębina (Święta) znajdują się w zasobach nadleśnictwa Trzebież.Nazwa myląca, siedziba nadleśnictwa to piękny pałac w Zalesiu koło Świdwia.

Swantewit

• Gość
Odp: Kanał Jacka.
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-08-19, 19:12:42 »
i tak trzymać willi...

Swantewit

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 2010-08-19, 22:19:08 »
to kanał jacka.. a czy ktoś pamięta.. że Tomaszyka...

Jerzy Rysiewicz-NINIA

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-08-22, 18:16:40 »
kanał Jacka  uzyskał tę nazwę w latach 1962-1965 w środowisku żeglarzy z HOM od nie żyjącego  żeglarza Jacka Wiśniakowskiego z Stargardu Szczecińskiego  który pływał jako prowadzący na s/y BARKA (Czerwone Żagle) i ten kanał był  przez niego niezwykle lubiany

Seweryn

• Administrator
  • Jr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-08-23, 08:57:28 »
Nie przypuszczałem, że ta nazwa istnieje od tak dawna. Fajnie wiedzieć skąd się wzięła. Nie dziwię się oryginalnemu Jackowi, bo kanał jest znakomity. W tamtych czasach był pewnie jeszcze lepszy, bo kąpieli nie psuła świadomość, że jest tam dużo wody z Regalicy.